WSPOMNIENIE
JAN RYBAK 1919 - 2021
Jeszcze nie tak dawno tworząc stronę poświęconą historii naszej szkoły pisałam o jej twórcy i pierwszym dyrektorze Panu Janie Rybaku – człowieku niezwykłym, pełnym pedagogicznych pasji i przyjacielu młodych ludzi. Dziś przychodzi nam Go pożegnać .
Jan Rybak urodził się w 1919 roku w Lachowcach, które po pierwszej wojnie zostały włączone do ZSRR. Wychowywał się w rodzinie, gdzie kultywowano polskie tradycje patriotyczne. Jego ojciec -Władysław służył w Legionach Polskich pod wodzą Józefa Piłsudskiego. Pan Jan już jako dziecko doświadczył głodu i represji ze strony radzieckich władz, a Jego ojciec za patriotyczną postawę został aresztowany i stracony. W obawie o życie Pan Jan opuścił rodzinny dom, przeniósł się do Tulczyna , gdzie ukończył Instytut Pedagogiczny.
W 1939 roku został powołany do Armii Radzieckiej , w której służył jako czołgista. W 1942 roku po przegranej bitwie pod Wielkimi Łukami, gdy Jego brygada pancerna została rozgromiona, Pan Jan dostał się do niewoli niemieckiej. Udało mu się stamtąd wydostać przy pomocy polskiej pielęgniarki i zatrudnić się w szpitalu polowym. Nawiązał współpracę z ruchem oporu i narażając życie dostarczał partyzantom medykamenty. W 1944 roku, gdy front wycofał się na zachód, Pan Rybak został ponownie wcielony do armii. W tym samym roku poznał swoją żonę – Weronikę, z którą przeżył 75 lat.
Krótko po ślubie został aresztowany przez NKWD i zesłany na daleką Syberię do obozu pracy w Workucie. Spędził tam sześć długich lat. Po powrocie do Polski udało mu się odszukać żonę.
W latach 1953-59 studiował w Wyższej Szkole Handlowej, gdzie uzyskał dyplom magistra ekonomii. Wykształcenie pedagogiczne zdobył dzięki studiom w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej. Wśród wielu zainteresowań szczególne miejsce zajmował w życiu Pana Jana Rybaka los przewlekle chorych dzieci i młodzieży. Przyczynił się do powstania liceum przy sanatorium w Dziekanowie Leśnym, a w drugiej połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku współtworzył szkołę podstawową przy szpitalu , która istnieje do dzisiaj. Był jej pierwszym dyrektorem.
W 1971 roku Pan Jan Rybak został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za pracę w szkolnictwie, a w 1983 Rada Państwa przyznała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za szczególnie wyróżniającą się pracę pedagogiczną. To bardzo ważne, że został tak doceniony zważywszy, że szedł przez życie na własnych zasadach i nie ulegał żadnym naciskom. Pozostanie dla nas wzorem nauczyciela, wychowawcy, człowieka.
Wspomnienia spisane przez Rodzinę Pana Jana Rybaka. Dziękujemy za udostępnienie.
Jan Rybak z żoną Weroniką (z lewej). Teren Sanatorium Przeciwgruźliczego 1959 r.
Dyr. Jan Rybak z młodzieżą LO w sanotorium
Fragment artykułu z Gazety Łomiankowskiej
Akademia w Sanatorium w sali kinowej. Pierwszy mężczyzna z prawej to Jan Rybak - 1965 r.