POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM
19 IV 1943
WYDARZENIA SPRZED 78 LAT
19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie, kierowane przez Żydowską Organizację Bojową i Żydowski Związek Wojskowy. Rozpoczęło się, gdy w getcie znajdowało się około 50-70 tysięcy Żydów. Do walki stanęło 1000-1500 bojowników, wspieranych przez mieszkańców stolicy. Każdego dnia walczyli oni przeciwko dwóm tysiącom niemieckich żołnierzy.
Żydzi w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 roku. Tego dnia Niemcy ogłosili koniec akcji pacyfikacyjnej i – na znak ostatecznego zniszczenia getta warszawskiego – wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem.
Ogółem w starciach zginęło 6-7 tysięcy Żydów, część na skutek pożarów lub zaczadzenia. 7 tysięcy zostało zamordowanych w egzekucjach na miejscu, a kolejne 7 tysięcy wysłano do Treblinki. Grupa około 36 tysięcy Żydów została wywieziona do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz i na Majdanek. Straty niemieckie nie są znane, wyniosły najprawdopodobniej kilkuset żołnierzy.
Żółte żonkile: znaczenie - dlaczego nosimy je 19 kwietnia?
W kulturze chrześcijańskiej żonkile symbolizują triumf heroizmu nad egoizmem, zwycięstwa miłości nad śmiercią oraz pamięć i szacunek i nadzieję.
Akcja Żółte Żonkile organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jej głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat Powstania w Getcie Warszawskim. Aby lepiej zrozumieć, co oznaczają żółte żonkile, musimy cofnąć się do przeszłości. Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana i to właśnie dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci.
Kim był Marek Edelman? To bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku, 19 kwietnia składał on bukiet z tych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Co ciekawe, w każdą rocznicę Powstania dostawał także te kwiaty od anonimowej osoby. To właśnie dlatego żółte żonkile co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach polskich miast.
19 kwietnia 20219 ( poniedziałek ) w rocznicę powstania w warszawskim getcie Muzeum Polin zaprasza szkoły i biblioteki do udziału w akcji ŻONKIL.
Harmonogram akcji ŻONKIL:
19 kwietnia 2021:
08:00 – premiera słuchowiska na podstawie opowiadania „Pamięć drobinek” oraz „Historia z pewnej ulicy” dla uczniów klas 1-3 na kanale YouTube:
https://youtu.be/p1g_6k9XBew
09:30 – premiera filmu „Będę pisać” dla uczniów klas 4-6 zrealizowanego przez dom produkcyjny Hi-Story. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości odbędzie się na kanale YouTube :
https://youtu.be/ZZ6AlJFCnP4
11:00 – dla klas 7-8 i szkół ponadpodstawowych, premiera filmu ”Muranów-Dzielnica Północna ” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce Youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.
https://youtu.be/apdbNIfWbkE