edytuj
Witamy na stronie internetowej
Zespołu Szkół Specjalnych
w SZPZOZ im. Dzieci Warszawy
w Dziekanowie Leśnym

międzynarodowy

Dzień Pielęgniarek

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej Wszystkim wykonującym ten piękny i odpowiedzialny zawód składamy podziękowania za ofiarną i niezwykle trudną pracę. Życzymy, aby każdy dzień poświęcony drugiemu człowiekowi dawał radość i satysfakcję. Chwil pełnych wzruszeń, radości, dużo zdrowia, oraz pomyślności w życiu osobistym i zawodowym życzy Zespół Szkół Specjalnych w SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym

Facebook Twitter Linkedin Instagram

Kamil i Florance

ciekawostki historyczne

Kamil i Florance - dwoje nieprzeciętnych ludzi, wyrastających ponad epoki w których przyszło im żyć. Nigdy się nie spotkali-a jednak oboje położyli podwaliny pod współczesne pielęgniarstwo.

On stworzył szereg zasad dla opiekujących się chorymi -ona założyła pierwszą na świecie szkołę pielęgniarstwa. Przy okazji dzisiejszego święta warto wspomnieć o nich.

Kamil de Lellis urodził się w 1550r we Włoszech w miejscowości Bucchianico w rodzinie szlacheckiej. Jako siedemnastolatek tak jak ojciec zaciąga się do wojska i zostaje żołnierzem. Po jego śmierci trwoni cały odziedziczony majątek. Na skutek ciągle odnawiającej się rany na nodze trafia do szpitala św. Jakuba w Rzymie, gdzie spędzi 4 lata. Najpierw jako chory, później sługa, pielęgniarz i wreszcie zarządca szpitala. Tu odnajduje swoje powołanie-służbę chorym. Podejmuje próbę reformy systemu opieki nad chorym.

Oto niektóre z zasad wprowadzonych przez Kamila do szpitala:

  • Kiedy lekarze mają swój obchód, trzeba postarać się, by być przy tym obecnym, aby móc później nakarmić chorych, szczególnie ciężko, w godzinach i pokarmami zleconymi przez lekarzy, a także, by nauczyć się wielu innych rzeczy w służbie chorym.
  • Gdy chorzy jedzą, każdy postara się pomóc ciężej chorym. Uczyni to z wielką delikatnością.
  • Podczas ścielenia łóżek każdy niech postara się wykonać to uważnie i z miłością. Zmieni prześcieradła i koszule. A kiedy chorzy będą potrzebować by być dźwignięci niech każdy stara się to uczynić z wszelką możliwą miłością, starając się nie poruszyć ich zbyt gwałtownie: zatroszczy się by się nie przeziębili, przykrywając ich gdy wstaną z łóżka i trzymając głowę nieco odchyloną.
  • Z wszelką możliwą troską niech każdy uważa, by źle nie traktować ubogich chorych słowem lub w inny sposób.

Florance Nightingale urodziła się 12 maja 1820 r we Florencji. Jako młoda kobieta marzyła o byciu pielęgniarką, na co jej rodzina nie chciała wyrazić zgody Jednak upór Florance doprowadził ją do celu. czasie wojny krymskiej na prośbę Sidneya Herberta organizowała całościową opiekę nad rannymi żołnierzami. Po powrocie do kraju jej popularność stale rosła i sprawiła, że do jej funduszu szerokim strumieniem zaczęły spływać pieniądze. Jej następne marzenie o otwarciu szkoły dla pielęgniarek wkrótce mogło się spełnić. W 1860 roku przy Szpitalu Św. Tomasza w Londynie otworzyła pierwszą na świecie szkołę dla pielęgniarek The Nightingale Training School, która działa do dziś pod zmienioną nazwą. szkoła stała się wzorem dla kolejnych placówek kształcących pielęgniarki jakie zaczęły powstawać na całym świecie. Napisała też pierwszy podręcznik dla pielęgniarek. Podczas pracy w szpitalu po ostatnim obchodzie, nocą odwiedza chorych by sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Z tego powodu zaczęto nazywać ją Damą z Lampą- i to określenie przylgnęło do niej już do końca życia.